XV lainsäätäjä Italian kuningaskunta

  • Vuodesta 22 marraskuu 1882 al 27 huhtikuu 1886.

Hallitukset

  • Hallituksen Depretis IV
    • Vuodesta 29 toukokuu 1881 al 25 toukokuu 1883
    • Puheenjohtaja ministerineuvoston: Agostino Depretis
    • Hallituksen kokoonpanosta:
  • Hallituksen Depretis V
    • Vuodesta 25 toukokuu 1883 al 30 maaliskuu 1884
    • Puheenjohtaja ministerineuvoston: Agostino Depretis
    • Hallituksen kokoonpanosta:
  • Hallituksen Depretis VI
    • Koska 30 maaliskuu 1884 al 29 kesäkuu 1885
    • Puheenjohtaja ministerineuvoston: Agostino Depretis
    • Hallituksen kokoonpanosta:
  • Hallituksen Depretis VII
    • Koska 29 kesäkuu 1885 al 10 kesäkuu 1886
    • Puheenjohtaja ministerineuvoston: Agostino Depretis
    • Hallituksen kokoonpanosta:
  • Hallituksen Depretis VIII
    • Vuodesta 10 kesäkuu 1886 al 04 huhtikuu 1887
    • Puheenjohtaja ministerineuvoston: Agostino Depretis
    • Hallituksen kokoonpanosta:

Puheenjohtaja edustajainhuoneen

  • Domenico Farini
    • Vuodesta 22 marraskuu 1882 al 12 maaliskuu 1884
  • Michele Coppino
    • Koska 19 maaliskuu 1884 03 huhtikuu 1884 al
  • Giuseppe Biancheri
    • Vuodesta 07 huhtikuu 1884 al 27 huhtikuu 1886

Senaatin puheenjohtajan

  • Sebastiano Tecchio
    • Vuodesta 22 marraskuu 1882 al 27 heinäkuu 1884
  • Giacomo Durando
    • Vuodesta 27 marraskuu 1884 al 27 huhtikuu 1886
  0   0
Edellinen artikkeli Andromache
Seuraava artikkeli Bruce Johnston

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha