Rooman elokuvajuhlilla 2012

7. painos Rooman elokuvajuhlilla järjestettiin Roomassa 09.11.-17.11.2012 at Auditorium Parco della Musica.

Se oli ensimmäinen painos joiden taiteellinen johtaja Marco Müller. Näyttelyn avasi seulonta elokuva Odotetaan mereen venäläinen ohjaaja Bakhtiar Khudojnazarov.

Kummitäti tapahtuma oli näyttelijä Claudia Pandolfi.

Palkintolautakunnat

Kilpailu

  • Jeff Nichols - presidentti
  • Timur Bekmambetov
  • Valentina Cervi
  • Chris Fujiwara
  • Leila Hatami
  • P.J. Hogan
  • Edgardo Cozarinsky

CinemaXXI

  • Douglas Gordon - presidentti
  • Hans Hurch
  • Ed Lachman
  • Andrea Lissoni
  • Emily Jacir

Näkymät Italia

  • Francesco Bruni - presidentti
  • Babak Karimi
  • Anna Negri
  • Stefano Savona
  • Zhao Tao

Palkinto ensimmäinen ja toinen

  • Matthew Modine - presidentti
  • Laura Amelia Guzmán
  • Stefania Rocca
  • Alice Rohrwacher
  • Tanya Seghatchian

Virallinen valinta

Kilpailu

  • Takaisin 1942 Feng Xiaogang
  • Hanko sisällä Mind Kaarle Swan III Roman Coppola
  • Lesson of Evil Takashi Miike
  • Ali on siniset silmät Branko
  • Ja he kutsuvat kesän Paolo Franchi
  • Ixjana Jozef Skolimowski ja Michal Skolimowski
  • Never Die Enrique Rivero
  • Tärkeimmät dans la main Valérie Donzelli
  • Larry Clarkin Marfa Girl
  • Motel elämä Gabriel Polsky ja Alan Polsky
  • Nebesnye ženy lugovykh meret Alexey Fedorchenko
  • Un enfant de Toi Jacques Doillon
  • Večnoe Vozvraščenie Kira Muratova
  • Kasvot toisen Pappi Corsicato

Pois kilpailusta

  • La Bande des Jotas mukaan Marjane Satrapi
  • Jimmy Bobo - Bullet johtajalle Walter Hill
  • Sniper Michele Placido
  • Mental P.J. Hogan
  • Populaire Regis Roinsard
  • 5 legendat Peter Ramsey
  • Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 Bill Condon
  • Ase jokaisen käden Cesc Gay
  • Odotetaan mereen Bakhtiar Khudojnazarov

CinemaXXI

Elokuvia kilpailussa

  • Walk in the Park Amos Poe
  • Seuraava ihmiset Michael Wahrmann
  • Verinen Tytär Stéphanie Argerich
  • Gegenwart Thomas Heise
  • Jianshi Liu Baiyuan Xu Haofeng
  • Jungle Love Anthony Sanchez Sherad
  • Nichnast pa'am Lagan Avi Mograbi
  • El ojo del Tiburon Alejo Hoijman
  • Panihida Ana-Felicia Scutelnicu
  • Kuva Carlos Saboga
  • Picas Laila Pakalnina
  • Keskeyttäminen Disbelief Mike Figgis
  • Tanets Deli Ivan Vyrypaev
  • Terva Edna Biesold, Sarah-Violet Bliss, Bruce Thierry Cheung, Gabrielle Demeestere, Alexis Gambis, Shruti Ganguly, Brooke Tikli, Omar Zuniga Hidalgo, Shripriya Mahesh, Pamela Romanowsky, Tine Thomasen, Virginia Urreiztieta; valvonta James Franco
  • Tasher Desh Q
  • Kaiken sinulle Alina Marazzi

Keskipitkä ja lyhytelokuvia kilpailevat

  • Yuri da Vinci Ancarani
  • Aineiston Scolaire Noëlle Pujol ja Andreas Bolm
  • Dream of James Franco
  • El ruido de las estrellas minulle aturde Eduardo Williams
  • Eternity Provmyza
  • GHL Lotte Schreiber
  • Ishi että UTA PETA Takuya Dairiki ja Takashi Miura
  • Äiti, lapsi ja arkkitehti Petra Noordkamp
  • Mitote Eugenio Polgovsky
  • Montaña Lois Patiño
  • Kuu on syynsä Lewis Klahr
  • Museo Imagination Amit Dutta
  • Não estamos sonhando Luiz Pretti
  • Narmada Manon Ott Grégory Cohen
  • Luonne aberraatiota Krissakorn Thinthupthai
  • Ogren Feathers Michael Almereyda
  • Quatro horas descalço Ico Costa
  • Sarvikuono Kevin Jerome Everson
  • Jotkut Osa laituri meistä on tullut Semiconductor
  • Talalog kuntosalin Lumbera
  • Rotat jättävät aluksen Zapruder
  • Matka Miss Vila Elisabetta Sgarbi
  • Waterscope Siirtymät Carsten Aschmann

Elokuvia pois kilpailusta

  • Tai Batuque dos astros Julio Bressane
  • Centro histórico Aki Kaurismäen, Pedro Costa, Victor Erice, Manoel de Oliveira
  • Vai aave Novais Margarida Gil
  • Goltzius ja Pelican Company of Peter Greenaway
  • Mundo invisível Atom Egoyan, Beto Brant, Ciscon Vasques, Gian Vittorio Baldi, Guy Maddin, Jerzy Stuhr, Lais Bodanzky Manoel de Oliveira, Marco Bechis, Maria de Medeiros, Theo Angelopoulos, Wim Wenders

Keskipitkä ja lyhytelokuvia pois kilpailusta

  • Steekspel Paul Verhoeven
  • Kaikki puolin tietä 3D OpenEndedGroup
  • Guimarães poikittainen
  • Historias de Guimarães
  • Kasvi 3D OpenEndedGroup
  • Yletön. Lahja 3D Zapruder
  • Monet mahdollisia tulevaisuuksia, Renato Nicolini Gianfranco Rosi
  • Aallot 3D OpenEndedGroup

Näkymät Italia

Elokuvia kilpailussa

  • Vesi pois renkaan Joel Stangle
  • Cosimo ja Nicole Francesco Amato
  • Saari laskenut Carlo Lucarelli
  • Italialaiset elokuvat Matteo Pellegrini
  • Löytö kynnyksellä Susanna Nicchiarelli
  • Bastard rotu Alessandro Gassman
  • Aallot Corrado Sassi

Dokumentit kilpailun

  • Art of War Luca Bellino ja Silvia Luzi
  • Lion Orvieto Aureliano Amadei
  • Milleunanotte Marco Santarelli
  • Spare Luca Ferrari
  • Pinuccio Lovero Yes I Can Pippo Mezzapesa
  • S.B. Tunsin hänet hyvin Durzi Giacomo ja Giovanni Fasanella

Lyhytelokuvia

  • Elokuvateatteri teen Alessandro Valori -liikkeen
  • Ciro Sergio Panariello
  • Maine kissa Antonello Schioppa
  • Ensimmäinen laki Newton Piero Messina
  • Yövuorossa tehdä tähdet Edoardo Ponti
  • Les Yeux du Renard Chiara Malta ja Sebastien Laudenbach

Dokumentteja pois kilpailusta

  • Carlo! Gianfranco Giagni ja Fabio Ferzetti
  • Juutalaiset Roomassa Gianfranco Pannone
  • Peli Peilien Carlo Di Carlo
  • Giuliano Montaldo - Neljä kertaa kahden vuosikymmenen Marco Spagnoli
  • Giuseppe Tornatore - Jokainen elokuva työtä ennen Luciano Barcaroli ja Gerardo Panichi
  • Epätavallinen Tuntematon - Elämä akrobaattinen Tiberio Murgia Sergio Naitza
  • Pysyvä syrjäytyminen Gaetano Di Vaio
  • Mies megafoni Michelangelon Severgnini

Keskipitkän pitkät elokuvat pois kilpailusta

  • Joki, takaisin Mauro Santini

Lyhytelokuvia pois kilpailusta

  • Autuas se, joka saa armon Margherita Giusti
  • Elävä syötti Susanna Nicchiarelli
  • Himorogi Marina Pierro Pierro ja Alessio
  • Fragments of Franco Piavoli

Itsenäinen, rinnakkainen osat

Alice in the City

Kilpailu

  • Kid Fien Troch
  • Babygirl on Macdara Vallely
  • La Pasión de Michelangelo Esteban Larrain
  • Igual on llueve Fernando A. Kissat
  • Strings Rob Savage
  • Sinä ja minä ikuisesti Kaspar Munk
  • Viattomien Chen-hsi Wong
  • Meu Pé de Laranja tiedosto Marcos Bernstein
  • Jeunesse Justine Malle
  • Flea siellä Giuseppe Bonito
  • Animals of Marçal Fores
  • Comme un leijona Samuel Collardey
  • Le SAC de jauhot Kadija Leclere
  • Blackbird Jason Buxton

Pois kilpailusta

  • Wreck-It Ralph Rich Moore
  • Du vent dans mes Mollets Carine Tardieu

Erityinen ohjelma

  • Le Petit Prince - La planète on käärmeen Pierre-Alain Chartier
  • Kirikou et les Hommes et les femmes Michel Ocelot

Kunnianosoitus Tomi Ungerer

  • Jean de la lune Stephan Schesch
  • Far Out ei ole riittävän paljon: Tomi Ungerer Story Brad Bernstein

Erikoistapahtumat

  • Kauniita olentoja - Kuudestoista kuu Richard LaGravenese
  • Myös Claudio Noce

Palkinnot

Kilpailu

Tuomaristo ja yleisölle Festival on myöntänyt seuraavat palkinnot:

  • Golden Marcus Aurelius parhaan elokuvan: Larry Clarkin Marfa Girl
  • Parhaan ohjaajan palkinto: Paul Franks Ja he vaativat kesällä
  • Special Jury Prize: Ali on siniset silmät Branko
  • Palkinnon parhaasta Näyttelijä: Jérémie Elkaïm Main dans la main
  • Palkinnon parhaan näyttelijättären: Isabella Ferrari Ja he kutsuvat kesä
  • Palkinnon parhaasta Nuori näyttelijä: Marilyne Fontaine Un enfant de toi
  • Palkinnon parhaasta Tekniset Julkaisu: Arnau Valls Colomer valokuvaukseen Mai kuolla
  • Palkinto parhaasta käsikirjoituksesta: Noah Harpster ja Micah Fitzerman-Sininen Motel Life
  • Yleisö palkinto: Motel elämä Gabriel Polsky ja Alan Polsky

Cinema XXI

  • Award CinemaXXI: Seuraava ihmiset Michael Wahrmann
  • Special Jury Prize - CinemaXXI: Picas Laila Pakalnina
  • Award CinemaXXI lyhyen ja keskipitkän pituus: Panihida Ana-Felicia Scutelnicu

Näkymät Italia

  • Näkökulmia palkinnon Best Feature Film: Cosimo ja Nicole Francesco Amato
  • Näkökulmia palkinnon parhaan dokumentin: Varaosa Luca Ferrari
  • Näkökulmia palkinnon lyhytelokuva: Maine kissa Antonello Schioppa

Collateral Palkinnot

  • Lancia Award 2012 - Elegance liikkeellä - Claudia Pandolfi
  • ENEL Heart palkinnon Cinema Company - El Ojo del Tiburón Alejo Hoijman
  • Award L.A.R.A. paras tulkki Italian - Paul Sassanelli varten Cosimo ja Nicole
  • Award M.A.H. Palkinto parhaasta kuvauksesta - Lü Yue Back to 1942
  • Award A.M.C. Paras muokkaaminen - Hughes Winborne ja Fabienne Rawley varten Motel Life
  • Lifetime Achievement Award Nino Baragli
  • Golden Butterfly Award Agis School - Takaisin 1942 Feng Xiaogang
  • Kaksi palkinto Tao Golden Camera 2012 parhaan uuden ohjaajan ja parhaan tuottaja - Alina Marazzi kaiken sinusta, Gianfilippo Pedote varten kaiken sinusta
  • Maverick Award johtaja Walter Hill
  0   0
Edellinen artikkeli Erotuomari kansallisella shakki
Seuraava artikkeli Paulino Uzcudun

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha