Marco Cé

Marco Cé oli italialainen katolinen kardinaali ja patriarkka.

Elämäkerta

Pappispalvelusta

Syntynyt vuonna Izano 08 heinäkuu 1925 mennessä perheen viljelijöiden.

Hänet vihittiin papiksi 27 maaliskuu 1948 käsistä arkkipiispa Luigi Traglia, vicegerent Rooman kaupunki, joka on hänen teologinen opintojaan paavillisen gregoriaanisen yliopiston ja paavillisen Raamatun instituutin, jossa hän sai tohtorin dogmatiikka ja lisensiaatti pyhän Raamatun.

Myöhemmin, hän opettaa hiippakunnan seminaarissa Crema, jossa vuodesta 1958 hänet nimitettiin rehtori. Hänen hiippakunta alkuperää hän on toiminut puheenjohtajana sen perustamisesta lähtien, Liturginen komissio täytäntöönpanon jälkeen liturginen uudistus Paavali VI.

Ylimääräiset Bishop

Valittiin titular piispa Vulturia titulaaripiispana Bolognan 22 huhtikuu 1970 paavi Paavali VI, hänet asetettiin vuonna katedraali Crema touko 17 saman vuoden piispa Carlo Manziana; Hän alkaa hänen ministeriö piispana 29 kesäkuu 1970 aikana juhlallinen juhla pidettiin Petroniuksen basilika.

Kuuden vuoden oleskelun arkkihiippakunnan Bolognan hänet nimitettiin yleisen kirkollisen avustaja katolisen Action.

Patriarkka Venetsian

Käytössä 07 joulukuu 1978 paavi Johannes Paavali II nimitti hänet patriarkka Venetsian, menestyminen Cardinal Albino Luciani, valittiin 26 elokuu 1978 valtaistuimelle Peter kanssa nimellä Johannes Paavali I ja kuoli ennenaikaisesti jälkeen vain 33 päivää paavi.

Se luotiin ja julisti Cardinal paavi Johannes Paavali II konsistorin 30. kesäkuuta 1979 ja sai nimen San Marco. Se oli nuorin italialainen kardinaali elävä.

Käytössä 03 maaliskuu 2002 tyytyväinen hänen seuraajansa, patriarkka Angelo Scola.

Sairaalahoitoon Civil Venetsian murtuneen reisiluun sammuu 12 toukokuu 2014 iässä 88 vuotta.

Uteliaisuus

  • Kuoleman jälkeen Johannes Paavali II osallistui konklaavista että valitsee neljännellä äänestyskierroksella, kardinaali Joseph Ratzinger, Paavi Benedictus XVI; juuri kun hän oli kutsuttu saarnaamaan paaston hengellisen harjoituksia Rooman kuuria, joka pidettiin Vatikaanissa välillä 5 ja 11 maaliskuussa 2006.
  • Tuolloin konklaavi 2005 oli dekaani Sacred College kardinaali Ratzinger. Marco Cé oli, sen sijaan, päällikön tai vanhempi dekaani kardinaalit osallistuvien konklaavi.

Sukututkimus Episcopal

  • Cardinal Scipione Rebiba
  • Cardinal Giulio Antonio Sanctorius
  • Cardinal Girolamo Bernerio, O.P.
  • Arkkipiispa Galeazzo Sanvitale
  • Cardinal Ludovico Ludovisi
  • Cardinal Luigi Caetani
  • Cardinal Ulderico Carpegna
  • Cardinal Altieri Paluzzo Paluzzi of Albertoni
  • Paavi Benedictus XIII, O.P.
  • Paavi Benedictus XIV
  • Klemens XIII
  • Cardinal Marcantonio Colonna
  • Cardinal Hyacinthe Sigismond Gerdil
  • Cardinal Giulio Maria della Somaglia
  • Kardinaali Carlo Odescalchi, S.J.
  • Cardinal Costantino Patrizi Naro
  • Cardinal Lucido Parocchi
  • Pius X
  • Paavi Benedictus XV
  • Pius XII
  • Kardinaali Eugène-Gabriel-Gervais-Laurent TISSERANT
  • Paavali VI
  • Cardinal Giovanni Umberto Colombo
  • Piispa Carlo Manziana
  • Cardinal Marco Ce

Apostolisen suksession

  • Piispa Pietro Giacomo Nonis
  0   0
Edellinen artikkeli Vincenzo Cimatti
Seuraava artikkeli Carlyle

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha