Leo Beenhakker

Leo Beenhakker on urheilu johtaja, jalkapallovalmentaja ja entinen Hollannin jalkapalloilija.

Ura

Alku

Pelattuaan nuoriso Kserkses ja Wit'28 Zwart, Beenhakker aloitti valmennuksessa uransa Epe vuonna 1965. Vuonna 1967-1968 oli sijainen Go Ahead Eagles. Vuodesta 1972-1975 hän valmensi Veendam. Vuonna 1975 hän oli ruorissa Cambuur. Vuonna 1976 hän palasi valmentaja Go Ahead Eagles. Vuodesta 1978-1979 hän valmensi nuorten joukkue Feyenoord.

Mestaruuden Ajax

08 syyskuu 1979 tapahtuu lopullinen ja tärkeä askel eteenpäin: sitä kutsutaan valmentamaan Ajax Amsterdam. Ensimmäisen vuoden voitti Hollannin liigan. Euroopan Cup voittaa jopa 10-0 vastaan ​​Omonia Nicosia välierät 4-0 vastaan ​​Strasbourgin ja Quarter. Semifinaali Euroopan seikkailu päättyy poistaminen käsissä Nottingham.

Toisena vuonna hän voitti toiseksi liigassa, myös menettää vastaan ​​Bayern Monaco 5-1 puolivälierissä Euroopan Cupin. 10. maaliskuuta 1981 Tallqvist erosi valmentaja Ajax. Se korvaa Aad de Mos joka johtaa joukkueen toiseksi mestaruuden.

Real Zaragoza

Koska 01 heinäkuu 1981 hän oli palkannut Real Zaragoza. Kolmessa vuodenaikaa saa 11., 6. ja 7. sija liigassa. Täällä Espanjassa on lempinimeltään Don Leo. Lehdet Espanjan klubi 30 kesäkuu 1984.

Takaisin Hollannissa ja C.T. Kansallinen

Käytössä 01 heinäkuu 1984 palasi Hollantiin Volendam ja oli 15. sijan liigassa. Lehdet Club 26 helmikuu 1985 mennä johtoon oranssi.

27. helmikuuta 1985 lähtien nimitettiin C.T. Hollanti kansainvälinen. 20. marraskuuta 1985 seurasi hänen veteraani Rinus Michels epäonnistumisen jälkeen saada World Cup '86.

Kolme liigan otsikot Real Madrid

Käytössä 01 heinäkuu 1986 hänet palkattiin valmentaja Real Madrid. Ensimmäisen vuoden hän voitti Espanjan liigan nyt, tulee Semifinalissa Copa del Rey ja Mestarien liigan 1986-1987 tulee puolivälierät Punaisen Star Vierasmaalisääntö ohitettuaan kierroksen pelaajan kohteeseen Juventus seuraamuksista.

Toisessa vuonna hän voitti jälleen Espanjan liiga, Mestarien liigan välieriin poistu PSV Eindhoven voitettuaan mm Napolin Maradona sixteenths.

Kolmantena ja viime vuonna hän voitti jälleen La Liga ja Copa del Rey. Mestarien liigan välieriin exit, kumartaen eikä Milan, kärsivät murskaus tappion pois 5-0 ensimmäisen osuuden jälkeen 1-1 kotona. Käytössä 30 kesäkuu 1989 hän lähti Madrid.

Takaisin Ajax: toinen mestaruus

Käytössä 01 heinäkuu 1989 hän palasi Alankomaihin, Ajax lupaava Dennis Bergkamp. Heti voitti Hollannin Eredivisie ja UEFA Cupin kolmekymmentä sekuntia outoa tapahtuu: joukkue lähtee kentän 104 ° minuutti toisen jalan ja myönnetään voittaa 3-0 Itävaltaan Wien. Ajax on myös kielletty vuoden eurooppalainen kilpailu.

Vahvisti Ajax, toisen vuoden opiskelija sijoittui toiseksi yhtäläisin pistettä PSV Eindhoven liigassa. Lehdet Club 28 syyskuu 1991.

Italia '90 Alankomaiden maajoukkueen

30. toukokuuta 1990 oli jälleen nimettiin valmentaja Hollannin maajoukkueen korvata Thijs Libregts. Italian 1990 MM poistua toisella kierroksella vastaan ​​Saksa, joka tällä kertaa valmistuvat maailmanmestari. Kansallinen talousarvio on 1 voitto, 3 tasapeliä ja 2 tappiota. Jätä rooli valmentaja 24 kesäkuu 1990.

Takaisin Real Madrid ja kokemus Sveitsissä

01 marraskuu 1991 hän palasi Espanjaan Real Madrid korvata Radomir Antić. Hän sijoittui toiseksi liigan ja menetti välierässä UEFA Cupin kanssa Torino. Lehdet Club 30 kesäkuu 1992.

1. heinäkuuta 1992 hänet muutti Sveitsiin Grasshoppers Zürich sijoittui toiseksi Sveitsin Cupissa. Lehdet Club 30 kesäkuu 1993.

Kansallinen arabien ja USA '94

1. heinäkuuta 1993 hänet nimitettiin C.T. Saudi-Arabia. American MM 1994 karsinnat jopa välierät, viimeistely toiseksi ryhmässä takana Alankomaissa ja sen pelaajan Belgiassa ja Marokossa. World Adventure loppuu Ruotsia vastaan ​​3-1 88. minuutilla maalintekijöinä Andersson. Jätä Saudit 31 joulukuu 1994.

Meksiko ja Turkki

1. heinäkuuta 1994 hänet palkattiin Meksikon America. Lopullinen voitto kauden, kuitenkin, on Club Necaxa. Jätä meksikolaiset 06 huhtikuu 1995.

1 päivästä tammikuuta 1995 1 päivään lokakuuta 1995 ohjaamaan dell'Istanbulspor, 04 marraskuu 1995 Meksikossa takaisin Chivas. Mestaruus voittaa jälleen Club Necaxa. Se on edelleen 30 päivään kesäkuuta 1996.

Mestaruuden Feyenoord ja Vitesse

1. heinäkuuta 1996 hän palasi Alankomaihin Vitesse saavuttamiseksi viides sija mestaruuden. Lehdet Club 30 kesäkuu 1997.

28 päivänä lokakuuta 1997 hänet palkattiin Feyenoord Rotterdam, jossa hän oli valmensi nuorten joukkueet Seitsemänkymmentäluvun. Ensimmäinen vuosi tulee neljäs liigassa. Toisena vuonna hän voitti Hollannin mestaruuden jalkapallossa 1998-1999 rako viisitoista pistettä pois toisen, Willem II. Kolmas vuosi on kolmannella sijalla mestaruuden. Mestarien liigan saavuttaa toisen lohkovaiheessa, viimeistely kolmanneksi suurin Lazio ja Chelsea. Jätä valko-puna-10 huhtikuu 2000.

D.T. Ajax

Vuodesta 2000 vuoteen 09 lokakuu 2003 toimii tekninen johtaja Ajax. Ajax voitti kolme otsikot vuonna 2002: Scudetto, hollanti Cupin ja Super Cup vastaan ​​Utrechtin Hollannissa. Mestarien liigan vuonna 2003 Ajax tulee puolivälierät, voitti AC Milan, joka sitten voittavat kilpailussa. Vuonna 2001 hän onnistui ostamaan Zlatan Ibrahimovic Malmö FF 19200000 guldenia, kallein hankinta historiassa Ajax

Amerikka ja De Graafschap

1. heinäkuuta 2003 hän palasi valmentaja Meksikossa, Amerikassa. Mestaruus se voitti UNAM Pumas. Lehdet Club 30 kesäkuu 2004.

Vuonna 2004 hän palasi Alankomaihin, De Graafschap teknisenä johtajana, mikä putoaminen.

Trinidad ja Tobago

Käytössä 30 maaliskuu 2005 hänet nimitettiin C.T. Trinidad ja Tobago. Vuoden 2005 CONCACAF Gold Cup ei ylitä ensimmäisellä kierroksella ja sijoittui neljänneksi.

World Cup 2006, Soca Warriors ensimmäisellä kierroksella ulos välittömästi. Jätä ajo 11 heinäkuu 2006 ohjaamaan toisen kansan.

C.T. Puola

Kun Saksan MM, 11. heinäkuuta hänet nimitettiin valmentaja maajoukkueen Puola. Hän ei saada Euro 2008 Ensimmäisellä sijalla Ryhmä A.

Euro 2008 kun hän vie lohkovaiheessa ja sijoittui neljänneksi. Punainen ja valkoinen pysty saada Etelä-Afrikka 2010 Jätä puolalaiset 10 syyskuu 2009.

Väliaikainen valmentaja Feyenoord

Vuodesta 05 toukokuu 2007 hänestä tuli väliaikainen valmentaja Feyenoord korvaa Erwin Koeman. 18 päivänä kesäkuuta 2007 väistyy Bert van Marwijk.

D.S. Feyenoord ja Újpest

9 päivän lokakuuta 2009 ja 24 tammikuu 2011 Beenhakker oli Sports johtaja Feyenoord Rotterdam. 29. heinäkuuta 2011-1 marraskuussa 2011 Sporting johtaja Újpest, Unkarin joukkue.

Trinidad ja Tobago

18 kesäkuu 2013 takaisin Trinidad ja Tobago teknisenä konsulttina.

Saavutukset

Valmentaja

  •  Hollanti liiga: 3
  •  Hollanti Super Cup: 1
  •  Espanjan liigan: 3
  •  Espanjan Cupin: 1
  •  Espanjan Supercup: 2
  0   0
Edellinen artikkeli Robert Mugabe
Seuraava artikkeli Ramsar

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha