FC Schalke 04

FC Schalke 04, tunnetaan yksinkertaisesti FC Schalke 04 tai jopa Schalke, on saksalainen urheiluseura perustuu Gelsenkirchen Nordrhein-Westfalenissa.

Jalkapallojoukkue pelaa Bundesliiga, alkuun liiga SM. Hänen palkinto lista sisältää seitsemän mestaruutta, viisi saksalaista Kupit, yksi League Cup ja Saksan Supercup Saksa 1, 1 Europa League, 2 Intertoto Cupissa.

Klubi toimii myös muita urheilulajeja, kuten koripallo, käsipallo ja yleisurheilu.

Historia

Tekijä

Klubi perustettiin 04 toukokuu 1904 nimellä Westfalia Schalke ryhmä lukiolaiset ja aluksi käytti punainen ja keltainen. Joukkue ei voinut päästä Westdeutscher Spielverband ja jatkoi koska monet "ei-tunnustettu yhdistykset" jotka asuivat Saksan jalkapallon sen alkuperää.

Vuonna 1912, kun useita epäonnistuneita tulla liiga virallista, sulautui kuntoklubi Schalker Turnverein 1877 helpottamiseksi pääsyn jälkimmäisen joukkue. Sopimus oli voimassa vuoteen 1915, jolloin SV Westfalia Schalke perustettiin uudelleen itsenäisenä klubi. Erottaminen osoittautui väliaikainen ja vuonna 1919 kaksi yritystä sulautuivat jälleen muodostavat Liike- und Sportverein Schalke 1877. uusi seura voitti ensimmäisen pokaalin, Schalke Kreisliga, vuonna 1923. Se oli tänä aikana, että pelaajat ja kannattajat Schalke oli lempinimeltään Die Knappen - joka saksaksi tarkoittaa vanhan Miners - niin monet pelaajat ja fanit Schalke työskenteli hiilikaivoksissa Gelsenkirchen.

Vuonna 1924 jalkapallojoukkue erosi jälleen kuntokeskus, ja tällä kertaa heidän klubin presidentti. Muutti nimensä FC Schalke 04, klubi antoi sininen univormut ja valkoinen käytetään myös tänään, ja niin syntyi toisen joukkueen lempinimi: Die Königsblauen. "Seuraavana vuonna tuli hallitseva joukkue, kiitos tyyli alkuperäisen pelin , tehty lyhyt kulkee ja nopea. Järjestelmä tuli myöhemmin tunnetuksi nimellä "Schalker Kreisel". Vuonna 1927 tämän pelityypin johti koulutuksen aloilla korkea Gauliga Ruhrin, sitten toisen divisioonan ja sitten ensimmäisen vaiheen Kansallinen Finaalit.

Nousu kansallisen

Club, nyt suosittu, rakensi uuden stadionin, Glückauf-Kampfbahn vuonna 1928 ja näki, että rahastosta tukea kaupungin ja muutti nimensä FC Gelsenkirchen-Schalke 04. Hän voitti ensimmäisen mestaruuden Länsi-Saksa 1929, mutta vuonna kun hänet oli määrätty seuraamuksia siitä ylittänyt palkka perustetun liiton ja, samaan aikaan, kun ammattimaistamisessa urheilussa ei ollut hyvin nähnyt, se oli kielletty pelata liigassa lähes vuoden ja puolet. Kuitenkin kielto oli vähän vaikutusta suosio Club: ensimmäisen pelin jälkeen rangaistus, häntä vastaan ​​Fortuna Düsseldorf kesäkuussa 1931 joukkue toi sen vaiheessa peräti 70.000 katsojaa.

Kanssa uudelleenjärjestely Saksan jalkapallon kolmannen valtakunnan vuonna 1933, Schalke joutui pelaavat Gauliga Westfalen, yksi kuudestatoista ensin osastojen perustettiin korvaamaan lukemattomia alueellisten ja paikallisten liigoja, joista jokainen vaati tilan alkuun lennon. Monien vuosien jälkeen alueellisia ylivoima Schalke voitti lopulta kansallista huomiota saavuttamalla lopullinen Saksan mestaruuden samana vuonna. Ottelu vastaan ​​Düsseldorf päättyi 3-0 tappioon. Että tulos oli alkusoittoa rikkain vuosikymmenen menestys Joukkueen historia: 1933-1942 seuran ilmestyi 14 kansallisessa finaalissa 18-10 Saksan mestaruuden ja 8 Tschammerpokal, edeltäjä nykypäivän Saksan Cup.

Ajanjakso 1934-1942 liigassa

Schalke ensimmäinen tittelillä tuli vuonna 1934 ansiosta 2-1 voitto vastaan ​​suosi Nürnbergin. Seuraavana vuonna joukkue puolusti otsikko vastaan ​​Stuttgartin, joka on voittanut 6-4. Klubi hyppäsi lopussa 1937, mutta ilmestyi kansallisessa finaalissa kunkin seuraavan kuuden vuoden aikana ja selvinnyt voittajana vuosina 1937, 1939, 1940 ja 1942. Kolme näistä kansallisista finaalissa pelanneet Itävallan joukkueet - Admira Wien, Rapid Wienissä ja ensimmäinen Wien - joka pelasi Saksan Gauliga Ostmarkiksi jälkeen Itävalta liitettiin valtakunnan vuonna 1938.

Königsblauen myös usein esiintymisiä lopullinen Tschammerpokal, mutta tässä oli vähemmän onnea. Itse asiassa he menettivät ensimmäinen Tschammerpokal tulemisesta voitti 2-0 vuoteen Nürnberg vuonna 1935 ja oli voittaa finaalissa vuosina 1936, 1941 ja 1942. Heidän ainoa voitto Cup tuli vuonna 1937 vastaan ​​Düsseldorfissa.

Kahdentoista vuodenaikaa, 1933-1945, Schalke inanellò useita vakuuttava tulos, voittaa 162 189 peliä pelattu Gauliga, piirustus 21 ja menettää vain 6. aikana pitkä matka teki 924 maalia, päästivät vain 145. Vuodesta 1935-1939 Hän pysyi lyömätön liigassa. Verkkotunnus seuran tänä aikana johti hänet on mainittu esimerkkejä "uusi Saksa" natsien propaganda. Näin siitä huolimatta monet pelaajat olivat polveutuu Puolan maahanmuuttajia, kaikki kaksi tähteä joukkue, Fritz ja Ernst Szepan Kuzorra.

Sodanjälkeisen ajan

Saksan kanssa kaaoksessa loppupuolella toisen maailmansodan Schalke hän pelasi vain kaksi ottelua vuonna 1945. Kun sota luopui pelaa säännöllisesti ja aika jatkui vahva joukkue. Joten asettaa ennätys marginaali liigan peli, kun valtaisa 20-0 vastaan ​​SpVgg Herten, mutta tämä luku, enemmän kuin paljastaa voima joukkue, kertoo paljon Saksan jalkapallo on heikentynyt. Taso pelata Schalke putosi rajusti ja suurin voisimme saavuttaa uuden Oberliga West vuonna 1947 oli kuudes sija. Kahden vuoden kuluessa sijoitus olisi tullut kahdestoista paikka. Meidän on odotettava, kunnes puolivälissä fifties koska Schalke paluuta entiseen loistoonsa. Hän sijoittui kolmanneksi tiukka kolmitie taistella valloitusta Oberliga West vuonna 1954, josta päätettiin viimeisenä päivänä. Seuraavana vuonna hän pääsi finaaliin Saksan Cup, mutta hävisi 3-2 vastaan ​​Karlsruhe. Vuonna 1958 tuli seitsemäs Saksan tittelin 3-0 voittaa vastaan ​​Hampuri. Jopa tänään on viimeinen otsikko voitti joukkue.

Voimaantulo Bundesliigan

Schalke edelleen pelata hyvin vuotta ennen muodostumista Bundesliigan, Saksan uusien ammatillinen liigan, vuonna 1963, koska se ei ole saada neljän parhaan useita vuodenaikoina. Nämä tulokset toi hänelle valinta kuudentoista joukkueet voivat saada mestaruuden ensimmäisen sarjan.

Alkuvuosina Bundesliigan olivat vaikeita. Vuonna 1965 vain hän välttää putoaminen ansiosta laajentumisen liigan kahdeksantoista joukkueet ja voittoon toisella kierroksella valumavesien vastaan ​​Hertha Berlin ja Karlsruhe. Seurasi useita sijoituksia alemman alueilla luettelosta, ennen kuin merkittävä parannus huipentui toiselle sijalle takana Bayern Monaco vuonna 1972, kun johtava sijoitukset useimpien kauden. Samana vuonna, Schalke voitti Saksan Cup toisen kerran historiansa.

Skandaali Bundesliigan vuonna 1971

Paranemisesta huolimatta tulokset siemenet uuden ja dramaattinen kääntyminen oli jo kylvetty. Vuonna 1971 skandaali puhkesi Bundesliiga: pelaajat ja johtajat eri tiimien syytettiin vastaanottaa lahjuksia. Tutkimukset osoittivat, että Schalke oli menettänyt vapaaehtoisesti Arminia Bielefeld 1-0 ottelua 17. toukokuuta voimassa kahdentenakymmenentenäkahdeksantena päivänä. Tämän vuoksi jotkut pelaajat hylättiin elämän Schalke, mukaan lukien kolme pelaajaa - Klaus Fischer, "Stan" Libuda ja Klaus Fichtel - joka tuolloin oli kulunut pelipaita Saksan maajoukkueen. Vaikka suspensiot muunnetaan sitten rangaistukset kuudesta kuukaudesta kahteen vuoteen, skandaali oli syvällinen vaikutuksia mitä oli tullut pian yksi joukkueet hegemonisen Saksa Seitsemänkymmentäluvun.

Kriisi ja elpyminen

Vuonna 1973 seura muutti Parkstadion, rakennettu erityisesti 1974 World Cup ja jonka kapasiteetti on 70.000 katsojaa. Vanavedessä skandaalin he olivat muuttumassa joukkueen suorituskykyä. Vuonna 1977 hän onnistui saada toinen toiseksi, vain yhden pisteen jäljessä Borussia Mönchengladbach näyte.

Vuoden alussa eighties Knappen ristissä ongelmat ja, alennettu, pelasi toinen sarja vuodenaikoina 1981-1982 ja 1983-1984. He palasivat alkuun divisioonan vuonna 1984 ja sen jälkeen, kun toinen putoaminen vuonna 1988, kiistää Bundesliigan joka vuosi vuodesta 1991-1992. Samaan aikaan, vuonna 1987 paavi Johannes Paavali II tuli kunniajäsen seuran jälkeen juhlii Massa Parkstadion. Klubi voitti ensimmäisen pokaalin jälkeen viimeisen tittelillä 1958 vuonna 1997, jolloin hän voitti UEFA Cupin seuraamuksista kukistamalla suosi Inter.

Alussa uuden vuosituhannen Schalke oli kirjoittanut erinomaisen suorituskyvyn. Aikana luvun ja varhaisen vuosisadalla on mennyt tapaamaan positiivinen muuttumista nykyaikainen kaupallinen urheilujärjestöjen muotin ja on vakiinnuttanut asemansa yhtenä parasta joukkuetta Bundesliigan. Hän voitti kaksi saksalaista Kupit peräkkäin vuosina 2001 ja 2002 ja ansaitsi kaksi toiseksi päättyy Bundesliigan vuonna 2001 ja 2005. Toinen sija 2001 oli isku faneille Königsblauen. Bayern, altavastaaja päässä rankingissa, onnistui viemään mestaruuden vuonna sensaatiomainen tavalla, pisteytys viime hetken tavoite kentällä dell'Amburgo.

Vuonna 2005-2006 kausi Schalke sijoittui neljänneksi liigassa, ja poistui Mestarien liigan lohkovaiheessa. Sitten sai käyttöönsä UEFA cupin kolmanneksi ryhmänsä of Champions, saavutti semifinaali, jossa hän oli eliminoitu mahdolliset voittajat Sevilla.

Vuonna 2006-2007 hän johti Bundesliigan pitkin ja oli toiseksi viimeinen kierros ja pisteen etulyöntiasema Stuttgart. Tämä puolestaan ​​hävisi 2-0 pois derby vastaan ​​Borussia Dortmund ja antanut Stuttgart voittajana 3-2 alalla Bochum, ja läpikulkua. Viime kierroksella tilanne ei ole muuttunut, joten Schalke sijoittui toiseksi kolmannen kerran seitsemän vuoden aikana.

Seuraavalla kaudella sijoittui kolmanneksi, pääsy kolmas karsintakierros Mestarien liigan.

Schalke vuonna 2008-2009 hän sijoittui puolivälissä pöytä, ja joukkue on jäänyt kesken Euroopan Cup muutaman vuoden kuluttua ja sen cupista Atletico Madridin kolmannen karsintaan Mestarien liigan. Ensimmäinen etappi, pelataan Veltins-Arena, se päättyi 1-0 ja paluu, soitti Vicente Calderon -stadion 4-0. Schalke pudotetaan sitten UEFA Cupin, jossa hän putosi lohkovaiheessa. Uusi valmentaja Fred Rutten sai potkut maaliskuussa, ja korvattu trio Mike Buskens, Youri Mulder ja Oliver Reck.

Vuosina 2009-2010 ohjauksessa Felix Magath, joukkue on tehnyt pitkän sijoitusta, mutta sijoittui turnauksessa toiseksi, viisi pistettä jäljessä Bayern Monaco. Kesällä 2010 yhtiö onnistuu vetää pois kolme suurta laukausta markkinoiden ostaa ennen Christoph Metzelder on ilmainen, niin 28 heinäkuu 2010 Raul, kun se oli irtisanonut sopimuksen Real Madrid, ja lopuksi, hyökkääjä Klaas-Jan Huntelaar AC Milan 14 miljoonan euron, allekirjoittamisesta kolmivuotisen sopimuksen 30. kesäkuuta 2013.

Vuonna 2010-2011 kausi, johdolla Ralf Rangnick, voittaa Euroopan mestari Inter puolivälierissä Mestarien liigan tuloksiin ensimmäisellä osuudella 2-5 San Siro ja 2-1 tuoton Gelsenkirchen saavuttaen ensimmäistä kertaa historiansa välierissä kilpailun, jossa se sitten karkottaa Britannian Manchester United Football Club yhteensä pisteet 6-1. Hyvä tie Euroopassa kuitenkin, vastapainona pettymyksen kauden jossa Schalke 04 viidenneksi suljetusta asennosta. 21. toukokuuta, mutta hän voitti Saksan Cup 5-0 vastaan ​​Duisburg. 23. heinäkuuta saman vuoden, pelaajan jäykkyys neo-Saksan mestari Borussia Dortmund, voitti ensimmäisen kerran Super Cup Saksa.

2011-2012 kausi näki joukkue saavuttaa kolmas liigassa, siten oikeutettuja lohkovaiheessa Mestarien liigan 2012-2013, kun taas Euroopan aikana Gelsenkirchen klubin pysähtyy vain puolivälierissä Europa League käsissä " Athletic Bilbao. Mitä Kansallisesta Cupista Schalke pysty puolustamaan otsikon, se putosi toiselle kierrokselle toisen divisioonan joukkue, Karlsruher.

2012-2013 kausi on ollut positiivinen, itse asiassa, Saksan joukkue sijoittui neljänneksi sijoitukset, oikeutettuja Mestarien liigan uudelleen. Matkan varrella Mestarien liigan B-ryhmän kulkee aiheesta siemen, mutta toisella kierroksella Schalke 04 poistetaan Galatasaray, vaikka se joukkue on menettänyt vähemmän pelejä koko turnauksen.

Kronikka

Värit ja symbolit

Symbolit

Hymni

"Blau und Weiß Wie lieb ich Dich" ja "Königsblauer S04" ovat kaksi virallista jännitys. "Opa Pritschikowski" on myös suosittu kuoro keskuudessa faneja.

Stadion

Avattiin vuonna 2001, se mahtuu 61481 katsojaa. Se on yksi nykyaikaisimmista stadionit maailmassa ja rakennettiin ennakoiden World Cup 2006. Se on isännöinyt lopullinen Mestarien liigan 2003-2004, jolloin se oli nimeltään Arena AufSchalke. Vuonna 2010 aikana avausotteluun jääkiekon MM-kisat miesten, koko katsomo muutettiin jäähalli ennätys kapasiteetti vastaa 77803 katsojaa, kuusitoista paikkoja kuin jalkapallo-otteluissa.

Valmentajat

Valmentajat klubi olivat:

Valmentajat

Pelaajat

Voittajat otsikot

Seuraavat pelaajat ovat suorittaneet kansallisen arvovaltaa aikana taistelutahto yhteiskunnassa:

 • MM
 • EM
 • Aasian Cup
 • Saksan vuoden jalkapalloilija: 1
 • Tanskan vuoden jalkapalloilija: 3
 • Georgian jalkapalloilija vuoden: 1
 • Tšekin vuoden jalkapalloilija: 1
 • Bundesliiga paras maalintekijä: 3

Saavutukset

Kansallinen Kilpailut

14 palkinnot

 •  Saksan mestaruuskilpailut: 7
 •  Saksan Cup: 5
 • Saksa League Cup: 1
 •  Supercup Saksa: 1

Kansainväliset kilpailut

3 palkinnot

 •  UEFA Cup: 1
 •  Intertoto Cup: 2

Muut kilpailut

 • Kuppi Alppien: 1
 •  Saksan mestaruuden toisen divisioonan: 2
 • Fuji Cup: 1
 • Oberliga West 2
 • Länsi-Saksan Cup: 1
 • Länsi-Saksan Championship: 4
 • Ruhrbezirk: 6
 • Gauliga Westfalen: 11
 • Westfalen Cup: 2

Tilastot ja ennätykset

Osuudet kansainvälisiin turnauksiin

Mukaan lukien 2013-2014 kausi klubi on saanut seuraavat investoinnit kansainvälisiin turnauksiin:

 • Investoinnit UEFA Champions League: 8
 • Investoinnit Cup-voittajien cup: 2
 • Investoinnit UEFA Europa League: 12
 • Investoinnit Intertoto Cup: 2

Orgaaninen

Rosa 2014-2015

Vaaleanpunainen, numerointi ja roolit, otettu virallisilla verkkosivuilla, päivitetty 08 lokakuu 2014

Valmennustehtäviin

Varaa joukkue

Yhtiöllä on varanto joukkueensa FC Schalke 04 II, että 2007-2008 kausi pelaa Regionalliga, neljäs sarja Saksan jalkapalloliigan järjestelmä.

Sen tekninen henkilöstö koostuu valmentaja Bernhard Trares, hänen sijaisensa Manfred Dubskin ja maalivahti valmentaja Thomas Schlieck.

Pelaa kotipeleissä at Mondpalast-Arena stadionille 13500 paikkaa.

Uteliaisuus

Vuonna lokakuu 2012 Schalke 04 viimeistelee "Fan Feld", hautausmaa hänen hardcore kannattajia. Sisällä on 1904 hautoja ja jokaisessa niche maksaa peräti 5406 euroa.

  0   0
Edellinen artikkeli Giulio Bertola
Seuraava artikkeli Lasikatto

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha