Deutsche Dante-Gesellschaft

Deutsche Dante-Gesellschaft on tieteellinen seura saksalainen voittoa tavoittelematon järjestö, joka perustettiin Dresdenissä vuonna 1865, jonka tavoitteena on edistää ja pitää hengissä kultti Italian runoilija Dante Alighieri.

Historia

Yhdistys syntyi Dresdenissä vuonna 1865 aloitteesta juristi ja tutkija Karl Witte joka edellisenä vuonna, artikkelissa "Augsburger Allgemeine Zeitung", oli ehdottanut perustaa yhdistys, jonka tavoitteena on luoda erikoistunut kirjasto Dante tutkimuksissa aloittaa lehden, ja edistää kriittistä painokset tekstit Dante. Kutsusta Witte, 14 syyskuu 1865 he kokoontuivat Dresden kaksikymmentä intellektuellit, jotka perustamalla liiton, jonka prinssi John Sachsen otti suojelualue. Yhdistys julkaisi vuosittaisen lehden Deutsches Dante-Jahrbuch, joka on edelleen olemassa.

Vuonna 1883, kuoleman jälkeen Witte, hän kuoli myös toimintaa yhdistyksen: ei ollut enää kokouksia ja kirjasto yhdistys sisällytettiin yliopiston kirjasto Leipzigissa. Useiden yritysten jälkeen aloitti vuonna 1897 Franz Xaver Kraus, yhdistys palautettiin vuonna 1914 nimellä Neue Deutsche Dante-Gesellschaft mukaan muusikko ja lääkäri Hugo Daffner, joka oli sen presidentti, ja sen suojelijana Prince John George Saksi. Vuonna 1921 istuin vietiin Weimar, ja vanha nimi palautettiin Deutsche Dante-Gesellschaft. Yhtiö on täysin uusittu vuonna 1927, johdolla Walter Goetz, historian professori Leipzigissa, kun suunta vuosikirja meni historioitsija Friedrich Schneider Jena.

Päättymisen jälkeen toisen maailmansodan, ja Saksan jaon kahteen valtiollisiin yhteisöihin, yksiköt yhdistyksen pidettiin muodollisesti perustuu Weimarissa. Mutta kun jäsenet asuvat Itä-Saksassa edelleen kerätä Weimarissa, vuodesta 1954 jäsentä asuvat Länsi-Saksassa kokoontuivat kahden vuoden välein Krefeld. Vuonna 1957 oikeudellinen yhdistyksen kotipaikan perustettiin Gräfelfing. Nykyinen pääkonttori on Monacossa Baijerin

  0   0
Edellinen artikkeli Kaupunginvaltuusto
Seuraava artikkeli Pedrito el Drito

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha