Daniela Melchiorre

Daniela Melchiorre on maistraatin ja Italian politiikkaan, entinen sihteeri oikeusministeri toisen Prodin hallitus ja entinen Alivaltiosihteeri talouskehitysministeriön valtioneuvoston Berlusconi IV.

Tutkimukset, ura ja yksityiselämä

Daniela Melchiorre perustuu Milanossa, on naimisissa ja äiti pikkutyttö.

Hanki klassisen koulutuksen "Di Cagno Abbrescia" jesuiitta ja valmistui erinomaisin arvosanoin lain välillä Bari. Ennen tulossa asianajaja käsittelee hallinnolliset maistraatti hän oli myös valtion Attorney ja tutkija hallinto-oikeuden yliopistossa University of Bari.

Vuonna 1998 tulee oikeuslaitoksen sotilaallinen, työskentelee sijainen Military syyttäjän tasavallan Verona ja sitten Torinossa.

Poliittinen ura

Hän oli presidenttinä La Margherita Milanossa, sitten apulaisvaltiovarainministeri Lombardian alueellisen ja sitten kansallisten suuntaan.

Sihteeri oikeusministeri toisen Prodin hallitus

18. toukokuuta 2006 on nimetty tekninen maksu liberaalidemokraatit Lamberto Dini, valtiosihteeri tuomio XV lainsäätäjä nojalla ministeri Clemente Mastella toisella Prodin hallitusta asti 19 maaliskuu 2008, jolloin hän hyväksyi ehdokkuutta vuoden 2008 vaaleissa Luettelot Vapauden kansa.

Institutionaalinen, mainita erikseen:

  • hallinta onnettomuuden takia ei ole lapsen palauttamisesta Valko-Venäjältä, hallussa naimisissa italialainen oleskelun aikana Italiassa vedoten haluavat varastaa väitetyistä väärinkäytöksistä kotona. Tämä asia, jollei poikkeuksellisia huomiota tiedotusvälineissä, huipentui lapsen palauttamista ja tuomio Euroopan ihmisoikeustuomioistuin että 15 toukokuu 2007 tunnistaa oikeellisuuden ja laillisuuden Italian hallituksen.
  • opposition ministeri Clemente Mastella vaikutuksesta armahduksen säätämä laki parlamentin 29. heinäkuuta 2006. tietojen perusteella saatu Vankeinhoitolaitoksen osasto oikeusministeriön, Daniela Melchiorre kiistää luvut julkaistiin ministerin katsoi, että Vankien määrä hyötyisivät armahduksen olisi ollut paljon suurempi kuin alun perin suunniteltua; seurauksena tämä tapaus 16. marraskuuta valtuudet poistetaan, palautetaan muutamaa päivää myöhemmin.

Presidentti Lib Dem

Lokakuun 1. päivänä 2007 hänet osallistui perustamassa liberaalidemokraatit ja reformistien, alkaen 05 kesäkuu 2008, hän on puheenjohtajana puolueen.

22. huhtikuuta 2008 hänet valittiin sijainen XVI lainsäätäjän Luettelo Vapauden kansa on XIX District. 21 heinäkuu 2008 ulos koalitio mennä sekaryhmää. Samalla hänet valittiin varapuheenjohtajaksi yhteisen ryhmän ja nimetty tiedottaja liberaalidemokraatit republikaanit komponentti.

21 päivästä toukokuuta 2008 Euroopan parlamentin jäsen komission II ja 31 maaliskuu 2009 osallistui kaksikamarinen tutkintalautakunnan laitonta toimintaa, joka liittyy jätteiden sykli.

17 marraskuu 2008 ilmoitti kulkua liberaalidemokraatit ja reformistien oppositioon luottamuslause 14. tammikuuta 2009 ilmentävät äänestää vastaan ​​palauttavat mieliin muun muassa menestys veropetosten torjunnan tekemän edellisen Prodin hallitus.

Euroopan parlamentin vaaleissa 2009 esittelee johtajien kaikissa vaalipiireissä varten "LD Melchiorre", luettelo koostuu liberaalidemokraatit ja reformistien Assosiatiiviset liikkeen italialaiset Ulkomailla myös tuella Eurooppa-liikkeen Diversabili Associates ja Front Green Ekologit Itsenäinen . 0,23 prosenttia, on vähemmän kuin luettelon äänesti vaalien aikana.

Aluevaalien 2010 Melchior ja hänen tiiminsä halutessaan liittyä liberaalidemokraatit varten uusiminen unionin keskuksen, jolloin syntyy niiden tullessa perustuslakia Assembly Center. Daniela Melchiorre kommentoi, että

14 syyskuu 2010 Melchior ja Lib-Dem eivät halua äänestää luottamusta hallitukseen.

02 joulukuu 2010 allekirjoitettu FLI, UDC, API ja MPA epäluottamuslauseen valtioneuvoston Berlusconi IV.

14 joulukuu 2010 äänestää epäluottamuslauseen valtioneuvoston Berlusconi IV.

15. joulukuuta Melchiorre ja liberaalidemokraatit ilmoitti yhtymäkohta vuonna "Pole Nation", jossa FLI, UDC, MPA, api, PLI ja republikaanit Giorgio La Malfa. Seurauksena Maurizio Grassano, vaihtoi Head aloitteen, Lib Dem muodostaneet ryhmän yhteistä republikaanien Giorgio La Malfa.

4. joulukuuta 2012 edustajainhuone hyväksyi yksimielisesti lakiesityksen n.1439 "määräykset yhteistyöstä Italian valtion kanssa Kansainvälisen rikostuomioistuimen", jonka On.Melchiorre on ensimmäinen allekirjoittaja, tuli laki 0,237 20. joulukuuta 2012 julkaistu virallisessa lehdessä Italian tasavallan 6 8. tammikuuta 2013.

Sihteeri hallitus Berlusconi IV

5. huhtikuuta 2011 edustajainhuoneen pyysi nostamaan toimivaltaa riita kanteen pääministeri Silvio Berlusconi koskevat rikokset kiristyksestä ja prostituution tutkinta Rubygate. Kaksi jäsentä liberaalidemokraatit, Daniela Melchiorre ja Italo Tanoni sekä Aurelio Misiti, äänestävät enemmistö decreeing irtautuminen New Pole Italian ja opposition.

05 toukokuu 2011 hänet nimitettiin valtiosihteeri talouskehitysministeriön hallituksen Berlusconi IV: niin liberaalidemokraatit siirtyy ulkopuolista tukea antaa sisäistä tukea hallitukselle .. On 27 toukokuu 2011 on erota, korostaa että hän ei koskaan ratkaistu.

Järjestöt ja yhdistykset

Käytössä 16 heinäkuu 2007 Daniela Melchiorre edistää perusta "Milano in Pink" aktiivinen Milanon alueella, josta hän on tällä hetkellä kunniapuheenjohtaja. Yhdistys arvot ja edistää naisten asemaa yhteiskunnassa, työelämässä ja perheessä toteuttamalla sosiaalisen yhteisvastuun toimintaa, tiedotus- ja valistuskampanjoita, koulutusta liike-, ammatti- ja koulutushankkeita tueksi haavoittuvien ryhmien, hyväntekeväisyys sosiaalis-kulttuurinen.

  0   0
Edellinen artikkeli Maribor
Seuraava artikkeli José Manuel Castañón

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha