Clube Atletico Paranaense

Clube Atlético Paranaense on jalkapalloseura Brasilian kaupungissa Curitiba, valtion Paraná.

Tunnetaan Furacão, klubi oli brasilialainen mestari 2001 ja varapuheenjohtaja mestari Libertadores Cupin 2005. Pelaa kotipeleissä Stadionilla Arena da Baixada, modernein Latinalaisessa Amerikassa ja yksi parhaista koulutuskeskuksia maailmassa.

Historia

Atletico Paranaense on kotoisin yhdistämällä kaksi perinteistä joukkuetta Curitiba, Internacional ja Amerikassa, ilmoitti 21. maaliskuuta 1924 virallistettiin viisi päivää myöhemmin, 26. maaliskuuta, jossa nimenmuutos, värit ja " asennus uuden johdon, kun vaiheessa vanhin golf Internacional, Água Verde.

Ensimmäinen ottelun joukkue oli 6. huhtikuuta, ja ensimmäinen peli osallistumalla turnaukseen, 20. huhtikuuta, jossa voitto 2-0-sull'arci kilpailija Coritiba. Osallistuminen eri mestaruuskilpailujen ja hyvä joukkue, joka huipentui voitti ensimmäisen mestaruuden Paranaense vuonna 1925, konsolidoitu seuran nimi johtavia valtio. Vuonna 1934 Atletico Paranaense osti maa, jossa vaiheessa sijaitsee.

Vuonna 1949 seura voitti sen yhdeksännen Paranaense mestaruuden kukistamalla goleada enemmistön kanssa vastustajat ja ottaen keskimäärin yli 4 maalia, tuolloin termi liittyi Furacão Atletico Paranaense.

Age of paasto

Kun helposti voittanut 1949 mestaruuden Paranaense, Atletico-PR putosi pimeään ajan alussa 1950, joka kesti vuoteen 1982. Kaikkiaan tänä aikana, Atletico voitti vain kaksi mestaruutta Paranaensi.

Mutta pahin oli tulossa, vuonna 1967 negatiivinen taloudellinen tilanne klubi, ja mestaruuden vain 3 voittoa, 11 tasapeliä ja 14 tappiot, johti putoaminen toisessa jako Paranaense. Mutta vuonna 1968, saapumista Jofre Cabral ja Silva, joukkue pystyi palaamaan pääsarjassa. Mutta hän päätyi kuolla sydänkohtaukseen aikana peliä joukkue. Alhainen moraali, Atletico ei voittaa Paranaense kyseisen vuoden.

Vuonna 1970 Atletico osasivat Djalma Santos, maailmanmestari vuonna 1962 Brasilian ja voitti Paranaense mestaruuden samana vuonna, voitti Seleto poissa kotoa 4 1. Mutta sitten Atletico meni takaisin harmaita alueita sijoitukset, voittaa otsikko vuoteen 1982, kun joukkue oli pelaajien Washington ja Assis, silti idoli Torcida atleticana. Sen jälkeen, punainen-musta paranaensi ei läpäissyt aikana "paasto" niin kauan.

Age of Revolution

Vuonna 1995 hävittyään 5-1 kilpailijat, uusi johto valittiin, ja käynnistettiin strateginen projekti "Atletico yhteensä". Ja projekti alkoi hyvin, Atletico palasi Serie vuonna 1996, voittaa kahdeksas.

Vuonna 1997 vanhan stadionin Joaquim Americo tuhoutui rakentaa stadionin pidetään nykyaikaisin Latinalaisessa Amerikassa. Vuonna 2004 hän oli allekirjoittivat yhteistyösopimuksen kanssa korealainen yritys Kyocera puhelimet, uudelleennimeäminen stadionin Kyocera Arena.

Vuonna 2005, kun 10 vuotta riita, Atletico allekirjoittivat sopimuksen olettaen suoranainen maankäyttö lähellä stadionia.

Atletico Paranaense oli ensimmäinen joukkue osallistua Tournament Roberto Gomes Pedrosa, nykyinen Brasilian mestaruuden. Vuonna 2001 Atletico Paranaense voitti ensimmäisen, ja toistaiseksi vain, Brasilian MM. Vuonna 2004 hän oli kakkonen, jossa paras maalintekijä Washington teki 34 Gols, ennätys yhden painos Brasilian mestaruuden.

Äskettäin epätavallinen episodi tuli osa historiaa jalkapallon Brasilian. Joka sijoittui finaalissa Libertadores Cupin, joukkue ei voinut pelata ensimmäinen peli kotona, koska vaikka se pidetään nykyaikaisin Latinalaisessa Amerikassa, ei ollut kapasiteetti on 40 000 katsojaa säännön edellyttämää. Ongelma, jota kulunut lopullisen teosten Kyocera Arena. Joten Atletico oli pelata ottelun stadionilla Beira-Rio, Internacional on Porto Alegre, jossa hän kiinnitti varten 1 1. paluu ottelun Morumbi Stadium, Atletico hävisi San Paolo, edessä 70 000 faneja, minkä seurauksena on 4-0, menettää Copa Libertadores.

Atletico on osallistunut kolme Libertadores Cup 2000, 2002 ja 2005. Ja se on ainoa joukkue joka Paraná on läpäissyt ensimmäisen vaiheen kilpailuun. Vuonna 2005 johti lopullisessa Antonio Lopes, hän tuli toiseksi.

Copa Sudamericana 2006, Atletico on tehnyt hyvän tuloksen, ohi Paraná Clube, River Plate ja Nacional Montevideo, saavuttaa semifinaali, jossa hän oli eliminoitu Pachuca.

Hymni

Vuonna 1968, virittää virallisen Atletico tallennettiin bändi palokunta Rio de Janeiro.

Kilpailussa järjestämässä Radio Record of St. Paul, se lauloi ryhmä "Titulare do Ritmo" ja valitsi kun virsi Brasilian kauneimmista jalkapallo.

Tänään, laulun sanat atleticano ovat eräänlainen tunnuslause on Baixada. Laulanut rakkautta fanien, melodia edelleen sanella vauhtia voittoja ja saavutuksia atleticane.

Kannattajat

Etsi Parana Pesquisas ja julkaistiin 21.12.2008 annetun Gazeta do Povo, sen sijaan näkee Atletico Paranaense sillä joukkue enemmän faneja kuin muut, koska se ylittää Coritiba on Paranán osavaltiossa, pääkaupungissa Curitiba. Valtion tasolla, Atletico Paranaense ylittyy vain Corinthians että 12,5% on kannattajia.

Toinen keskeinen seikka on, että julkinen ennätys kaikissa vaiheissa Curitiba ovat ottelunsa missä on Atletico fanit. Suurin kävijämäärä historiassa stadionin Coritiba oli täysin Rubro-negro, peli Atletico-PR ja Flamengo, semifinaali Brasilian mestaruuden 1983. ennätys Stadionin Paraná Clube on peli Turnauksen Robertão vuonna 1968 välillä unohtumaton Athletic Djalma Santos ja Belini ja mytologisia Santos Pele ja yrityksen. Kirjanpito ja kaikki ensimmäisen kaksikymmentä pelejä Stadionin yleisurheilu ovat loogisesti ottelut Atletico. Ennätys on perustettu viimeisen vuoden Brasilian mestaruuden vuonna 2001, vastaan ​​Sao Caetano. Toinen stadion pääkaupungissa, Fullerton Coelho Queiroz, että sukupuuttoon seuran Pinheiros, oli julkisen ennätys lopullinen Campeonato Paranaense 1988, kun Atletico du näytteen kotijoukkue, ja 80% läsnäolijoista olivat Torcida atleticana.

Atletico on aina ollut joukkue massa Paranán osavaltiossa, edes "kärsimystä" sekä 60 ja 70 siirretään ilman otsikot voitti. Muistuttaa, prosessi samanlainen cheerleader corinthiana, tuolloin fanien atleticani lisääntynyt sijaan vähenee.

Haltija julkisen suurten vaiheissa Curitiba, toukokuu Korkein yleisö peleissä, eniten kaikilla virallisilla tutkimus ... lopuksi kiistatta Atlético Paranaense on eniten kannattajia Paranán osavaltiossa.

Stadion

Sen stadion on Stadio Joaquim Américo Guimarães, tunnetaan fanit kuin "Arena da Baixada" ou "Caldeirão". Nykyinen versio Stadionin valmistui vuonna 1999, ja on monien mielestä nykyaikaisin stadionin Brasiliassa ja Latinalaisessa Amerikassa, ainoa, joka noudattaa täysin FIFA sääntöjä. Se sisältää vain yli 25000 katsojaa, kaikki istuvat sediolini katettu ja täysin näkyvyyttä alalla.

Atletiba

Atletico historia leimaa suuri historiallinen kilpailu kanssa Coritiba. Ero kaksi joukkuetta alkoi symbolit, fanit Coritiba valitsi hahmo Saksan isoisä hyvin vaalea osoittaa 70 joka on kuvata käyttämällä housuihinsa tirolilaista. Atletico fanit kuvitella ja määritellään tornado.

Välisessä ottelussa kaksi on rikas historia, joka juontaa juurensa vuonna vuosikymmenen kaksikymppisenä, jo tunnetaan termillä Atletiba jo 30-luvulla on tarina monia ylä-ja alamäkiä molemmilta puolilta, mutta outo ja vakio tasapaino. Atletico oli merkittävä esiintyvyys viime vuosina, sillä välin, tämä ilmiö ei muuttanut tilastojen vertailun edelleen suotuisa Coritiba.

Numerot vertailu ovat seuraavat:

 • Ottelut pelataan: 339
 • Voittaa Atletico-PR: 108
 • Tasapelit: 102
 • Voittaa Coritiba: 129

Classic Atletiba edelleen merkittävä tapahtuma kaupungissa ja on yksi johtavista kansallisten klassikoita.

Saavutukset

Kansainvälinen

 •  Marbella Cup 2013
 •  Internationalen Schützi-Cup: 1991 ja 1992
 •  Shaka Hislop Cup: 2007
 •  Challenger Brasilia / USA: 2006, 2007 ja 2009
 •  Afro-brasilialainen International Tournament: 1974

Kansallinen

 •  Brasilialainen Championship: 1
 • Brasilian mestaruus toisen divisioonan: 1

Valtio

 •  Kisat Paranaensi: 22
 •  Copa Paraná: 1
 •  Copa Sesquicentenario do Paraná: 1

Vaaleanpunainen Nykyinen

Valmentajat

 • 1995 - Helio dos Anjos, Sérgio Cosme, Toinho, Zequinha ja pippuri
 • 1996 - Emerson Leão, Cabralzinho, Carlos Gainete ja Evaristo de Macedo
 • 1997 - Jair Pereira ja Abel Braga
 • 1998 - Abel Braga, Zequinha ja João Carlos Costa
 • 1999 - Antonio Clemente ja Oswaldo Alvarez
 • 2000 - Oswaldo Álvarez, Artur Neto, Riva ja Antônio Lopes
 • 2001 - Paulo Cesar Carpegiani, Flávio Lopes, Mário Sérgio ja Geninho
 • 2002 - Geninho, Riva, Valdir Espinosa, Gilson Nunes ja Abel Braga
 • 2003 - Heriberto da Cunha, Lio Evaristo, Oswaldo Alvarez ja Mário Sérgio
 • 2004 - Mario Sérgio, Lio Evaristo ja Levir Culpi
 • 2005 - Casemiro Mior, Lio Evaristo, Edinho, Borba Filho António Lopes ja Evaristo de Macedo
 • 2006 - Lothar Matthäus Givanildo Oliveira
 • 2007 - Vadão António Lopes
 • 2008 - Ney Franco, Roberto Fernandes, Mário Sérgio
 • 2009 - Geninho, Waldemar Lemos
 • 2010 - Antonio Lopes, Leandro Niehues, Paulo Cesar Carpeggiani, Sérgio Soares
 • 2011 - Sérgio Soares, Geninho, Adilson Batista, Renato Gaúcho
 • 2012 - Juan Ramon Carrasco, Jorginho, Ricardo Drubscky
 • 2013 - Ricardo Drubscky, Vágner Mancini
 • 2014 - Miguel Ángel Portugali, Doriva, Claudinei Oliveira

Pelaajat

Muut hankkeet

Muut hankkeet

 • Commons
 •  Commons on kuvia tai muita tiedostoja Clube Atlético Paranaense
  0   0
Edellinen artikkeli Galleria dell'Accademia
Seuraava artikkeli SPQR

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha