Associazione Calcio Legnano

Associazione Calcio Legnanon oli tärkein jalkapalloseura kaupungin Legnano.

Perustettiin 01 tammikuu 1913 nimeäminen Football Club Legnano, se oli yksi ensimmäisistä joukkueet maakunnan pääkaupunki ei osallistua mestaruuden alkuun lento: debyytti Serie yhden kierroksen oli 1930-31. Fifties, hän osallistui kahteen mestaruutta koskaan menee yli kärkipaikan. Hän on osallistunut 15 mestaruuskilpailujen Serie B, viimeinen 1956-57 kauden.

Symboli joukkue oli Warrior Legnano. Yrityksen logo tuotettiin perustuu samannimisen patsas Legnano, joka on usein virheellisesti liittyy legendaarinen johtaja Lombard Alberto da Giussano.

Lopussa 2009-2010 kauden, pelasi Pro League toisen divisioonan, suljettiin kaikkien SM vakavista rikkomuksista rahoitus- ja lopulta säteilee FIGC 27. helmikuuta 2012 mennessä.

Vuonna 2011, kun vuosi käyttämättömänä, amatööriurheilua ry perustettiin vuonna 1913 Legnano Calcio, joka, ilman hankkia urheilu otsikko epäonnistui AC Legnano, hän päätti usifruire väri ja osa puolesta. ASD Legnano, alueellinen mestaruusottelu ensimmäisen luokan, vuonna 2013 hän voitti kaksi ylennyksiä ja, että 2014-2015 kausi, pelaa Excellence.

Historia

Alkuperä jalkapallon Legnano

Ensimmäinen yritys löysi jalkapallojoukkue on tyypillinen kaupunki on päivätty 1906, aloitteesta Serafino Triulzi. Toinen on 1912: joukkue oli Rossoneri. Molemmat yritykset epäonnistuivat kuitenkin. Legnanesi pitäisi odottaa 1913 on jalkapallojoukkue on tyypillinen kaupungin. Säännöissä kirjoitettiin ravintolassa Carroccio. Ensimmäinen presidentti oli tehokas Aldo Visconti, kunniatohtorin insinööri Eugenio Tosi. Piki oli leikkipaikka kautta Lodi omistaa Franco Tosi.

Tiimi osallistuu mestaruuden kolmanteen ryhmään, viimeistely 7. sija Group on alueiden komitea Lombardo. Seuraavana vuonna tuli klo 6 sijoittuneet Group Promotion Lombard. Sota häämöttää ja jokainen virkamies toiminta lakkaa harjoiteltu. Pelaajat, eivät kuitenkaan mukana alan jatkaa käytäntöä urheilua ja yhdistys lila osallistuu joihinkin turnauksiin hoitaa joukkueet sidoksissa FIGC. Useat olivat eri saavutuksista paikallisten jalkapallotapahtumien että sallittu Legnano kilpailla tykkää Inter ja Milan.

Top lento

Vuonna 1919 ne uudelleen mestaruuskilpailujen ja Legnano pääsi ensimmäiseen luokkaan, top lento aikaa, urheilutapahtumiin ansioihin; hän sijoittui toinen C ryhmän Lombardian, kelvolliseksi semifinaalissa jossa hän sijoittui viides ryhmässä A. Seuraavana vuonna joukkue voitti alustava Lombard valmistuvia näyte Lombardian I luokka huolimatta kilpailusta joukkueet kuten AC Milan ja Inter emblazoned, näin täyttäviä semifinaaliin, jossa hän sijoittui sarjassa Group C yhdessä Torino, Padovan ja Mantovan. Väite, kunnes viime Torinoon ensimmäinen paikka ryhmässä, voimassa pätevyys finaaliin mestaruuden Pohjois-Italiassa, ja kun voitto ottelussa viimeisenä päivänä, Legnano tuntui jopa mahdollisuus voi olla paras Turin, ollessa huipputason kranaatti torinisti mutta peli kädessä vastaan ​​pohjassa joukkue Mantova: kun odottamaton tappion Mantova, että elpyminen esti Lille toimia ohittaminen, vaativat playoff välillä kaksi joukkuetta: se kiisti sen neutraali Vercellin ja keskeytettiin tuloksesta 1-1 aikana '' katkeraan loppuun ", kahden tunnin ja 38 minuutin pelin. Toistaminen play-off piti pelata seuraavalla viikolla, mutta kaksi joukkuetta, nyt käytetty, he päättivät luopua finaalit eläkkeelle liigan takia loppuun voimia.

Protestina kömpelö koko saavuttama liigan ja hylkäämisen hankkeen No, uudistussuunnitelman mestaruuskilpailun vähentää osallistujille alkuun lento Pohjois-Italiassa vain 24 osallistujaa, Legnano, yhdessä muiden 23 välillä suuryritykset, oli joukossa joukkueet liittyi separatistisen CCI perustajajäsen rinnakkainen mestaruuden liittovaltion. Lopussa kauden, FIGC ja CCI riunificandosi löytyi kompromissi, ja Legnano, alle 6 sijoittuneet ryhmä B First Division North CCI, pääsi uusi First Division 36 joukkuetta 1922-1923 ilman läpi pudotuspelien pelastuksen kompromissia Colombo. Vuonna 1922-1923 kaudella Legnanon hän sijoittui 2. sija ryhmä B First Division North, takana vain Genoa lopussa Mestarien Italia.

Kisat seurasi olivat yhtä jännittävä: in 1924-25, todellakin, Legnano kosketti putoaminen kanssa 11. sijalla ryhmässä ensimmäisen Division North. Putoaminen lykättiin vain vuosi ansiosta odotettavissa oleva turnauksen alkuun lento jo 16 yritystä 1926-27 ja myöhemmin käyttöön neljä alennukset kappaleessa, Legnano ei välttää putoaminen kanssa 12. ja viimeinen paikka A ryhmässä First Division North. Peruskirja Viareggio, luonnos uudistus mestaruuskilpailujen, mutta antoi pelastuksen toivo Legnano ja muut taka perustamalla Knockout karsintojen sai palkinnoksi sijan Top lennon. Legnano kuitenkaan voinut hyödyntää tilaisuutta antanut hänelle: voittaa vuosineljänneksen lopullinen vastaan ​​Udinese pöydässä peruuttamista vastustaja, poistui semifinaalissa dall'Alessandria netto pisteet 4-1, sitten vetäytyvät First jako, uusi nimi kadetti mestaruuden perustamisen jälkeen National Division.

Tuotto Division National

Kahden vuoden oleskelun juniori jako, jossa edistäminen kosketti erityisesti toisena vuonna, kesällä 1928 Legnanon oli kalastanut ulos toimiston National Division, kiitos laajentumisen saman 32 joukkuetta:

Kaksi ryhmää kuudentoista joukkueet rakennettava siten olisi siis kaksi tavoitetta on myöntää otsikko 1929 - ilmeisistä ajoitus tässä vaiheessa ei olisi pelataan lopullinen turnauksen, mutta uudelleen käyttöön viimeisen kerran lopullisessa - , on jakaa yritys eliittiin ja kadetti varten vuodenaikaa tulla: erityisesti, puolet yrityksistä ovat muodostaneet kansallisen Division Serie, ne luokitellaan yhdeksäs ja neljästoista paikka Division Sarja Kansallinen B ja neljä voittajat ensimmäinen jaosto, kun taas kaksi viimeistä joukkuetta kussakin ryhmässä olisi jopa taka ensimmäinen jaosto. Legnano pelasi tänään kausi, viimeistely 16 ja viimeinen paikka Group National Division ja vetäytyvät jopa ensimmäinen jaosto. Kuitenkin kesällä FIGC levennetty turnaukset Serie A ja B National Division 18 yritystä tuo keräilyerä 4 taka First Division, kuten Legnano, jotka takaisinotettavan Serie B

Vuonna 1929-30 kauden, jossa 2. sija Serie B, heti hän meni ylös, mutta oleskelevat alkuun lento kesti vain yhden kauden päättyi 18. ja viimeinen paikka mistä seuraa välittömästi tuotto alempaan divisioonaan. He seurasivat neljä vuodenaikaa Serie B, jossa sijoituksia puolivälissä pöytä ja 1934-35 Legnano ryntäsi jopa Serie C He seurasivat kaksi tänään vuodenaikaa C, kanssa Legnano kahdesti alennettu ensimmäinen jaosto alueellisen ja kalastanut monta kertaa C liitto. Seuraavina kausina nyt, mutta takaisin osittain ei riskeeraa enemmän kuin putoaminen, hän ei ole pystynyt taistelemaan edistäminen, ja paras tulos viime vuosina ennen sotaa hän sai kolmannen sijan D ryhmässä C-sarjan vuonna 1942-43 kausi . Vuodesta 1943-45 virallinen toiminta keskeytettiin sodan käynnissä.

Varhainen sodanjälkeisen vuotta: välillä Serie A ja B

Vuonna 1945-46 kauden, kanssa uudelleen mestaruutta, Legnano pääsi kuin yhtiö C, seos Championship sarjan BC Alta Italia. Lopussa kauden, asetuksella FIGC, hänet otettiin toimisto uutta B kolme kierrosta. Seuraavalla kaudella kosketti hänen edistäminen Serie A 2. sija Group B-sarjan, kun taas hyvin ensi kaudella, ja 4. sija Group B-sarjan, onnistui paeta kohta huolimatta paluu Serie B yhden kierroksen. Kun kausi siirtymisen kaudella 1949-50 kosketti jälleen palata huipulle lennon kolmas paikka, edistäminen vaan ainoastaan ​​lykätä vuodessa: 1950-51 kausi, jossa 2. sija Serie B, ylennettiin jälkeen aukko "vuoden raittiuden Serie A. Jälleen kerran kuitenkin oleskelun alkuun lennon päättyi jälkeen vain yhden kauden tänään 20. paikka Serie: ensimmäinen tuotto 03 helmikuu 1952, välimiehen Legnano- Bologna voitti Rossoblu rangaistuspotkusta muutaman minuutin mennä, hän hyökkäsi fanit lila, joka rikkoi kahdeksan hampaita, joten joukkue Lombard kärsi kovan esteellisyydestä kentän ja, jo viime ensimmäisen kierroksen jälkeen, hän näki kompromissi hänen mestaruus, vetäytyvät jälleen Serie B Hän palasi Serie jälkeen vain yhden kauden alle 2. sija Serie B jälkeen solmion Catanian: suuri lopullinen sisilialaiset sallittu Sisilialaisten päästä eroon kilpailun ja yllättävä Cagliari Valdagno, toimitusjohtaja koukku käynnistetty mutta ontuminen Legnano toiseksi, edellyttävät valumavesien vuonna heinäkuun puolivälissä, että Lombards sai 4-1, siten edistetään alkuun lennon. Jälleen Legnano päätökseen liigan alkuun lennon viimeinen paikka, heti paluu Serie B: toiseksi viimeinen päivä Legnanon oli viimeisellä sijalla kolmen muun joukkuetta, ja sitten taas kilpailussa pelastuksen, mutta piirtää sai viimeisen päivän Novara tuomitsi lila viimeinen paikka ja putoaminen, joilla muut kilpailijat pelastukseksi voitti ja yksi piste pois Lombards. Sittemmin liila koskaan palannut Serie A

Kaudella 1954-55 Legnanon kosketti uudelleen välitön paluu alkuun lennon, viimeistely 3. sija Serie B: kohtalokas puute edistäminen oli kuiva tappion ottelussa Paduan viimeisenä päivänä, joka saa omistaa Padova irrottaa lila, sijoitukset ja nappaamaan niiden edistäminen alkuun lennon. Siellä oli välitön ja huolestuttava lasku: jo 1955-56 sai vain 14. sijalla Serie B putoaminen kolmas sarja tuli seuraavana vuonna: päättyneen turnauksen B 1956-57 ja 18. sijalle, hän ryntäsi Serie C Mistä sitten hän ei palaa vielä Serie B

C ja D

Hän seurasi parikymmentä vuotta pysyvyyden Serie C, jossa Legnano ei käytännössä koskaan taistelussa edistäminen B, usein päätökseen kauden puolivälissä taulukossa. Lopussa 1974-75 kaudella hän tuli jo ennen putoaminen Serie D, koska tänään 20. paikka A ryhmässä C-sarjassa

Kun olimme lähellä paluuta C aikana 1976-77, lopussa 1977-78 kausi, nojalla 2. sija ryhmän B-sarjan D, Legnano pääsi hiljattain Serie C2. Vuonna 1978-79 kaudella hän kuitenkin uhkasi välittömästi palata D, saavuttaa pelastuksen vain voittamalla play-off kanssa Pro Vercelli. Kun jotkut korkean tason kisoissa 1982-83 kausi Legnano, voittaa ryhmä B Serie C2, ylennettiin Serie C1. Kun useita mestaruuksia puolivälissä taulukon, vuonna 1986-87 kausi Legnanon sijoittui vasta 18. sijalle ryhmässä Serie C1, voimakasta Serie C2. Kun sarja erillisiä vuodenaikaa, jossa edistäminen C1 kosketti vuonna 1988-89 kausi, joukkue laski vielä vetäytyvät National Amateur Championship lopussa tuhoisa 1991-92 kauden.

Tuotto ammattilaisten keskuudessa oli välitön: voittaa Group National Amateur Championship, Legnano palasi vain yhden kauden Serie C2. Seuraavalla kaudella jopa koskettanut toinen peräkkäinen edistäminen - C1 - kanssa 3. sija Group Serie C2. Tiimi jälleen laski ja jälkeen kausi siirtymän kauden päätteeksi 1995-1996, oli alennettu National Amateur Championship jälkeen pelata lähtöä. Hän seisoi joukossa Amatöörit neljä vuodenaikaa, saavuttaa edistäminen vasta neljäs yritys.

Seuraavina kausina joukkue aina onnistui pakenemaan kahteen otteeseen pelata ulos: ensimmäisen kerran, 2000-2001 kausi, voitti play ulos Moncalieri, toisessa, 2003-2004 kausi, hän voitti Savona. Vuonna 2006-2007 kausi, voittaa Group Serie C2, hän oli jopa ylennettiin Serie C1. Oleskelu Kolmas kesti vain kaksi vuodenaikaa jälkeen seitsemäs sijalle pudotuspelien 2007-2008 kausi, jo seuraavalla kaudella, viimeistely 18. sijalle A ryhmässä Pro League First Division, se oli suoraan taka toisen divisioonan. Vuonna 2009-2010 kausi Legnanon kosketti paluuta First Division, pysähtyen vain lopullinen pudotuspeleissä kanssa Spice. Kausi leimasi vakavia taloudellisia vaikeuksia, ja maksujen viivästyminen palkkojen pelaajille ja omistajanvaihdos klubin.

Epäonnistuminen ja uudelleenkäynnistyksen

16 heinäkuu 2010 yhtiö, koska pelkästään velkaantumisen, jätettiin Lega Pro. Ja myös kaikki SM. Ei myöskään ollut mahdollista ilmoittautua alueellinen amatööri liigan 2010-11 kaudella, vaikka pyrkimyksiä luoda uuden yhdistyksen ajoissa. 2010 siis merkitsi loppua olemassaolosta jalkapalloseura kotoisin Legnano.

Kun kausi on ehdoton seis, 2011-12 luotiin uusi joukkue, ASD Legnano Calcio 1913, että hän liittyi liigaan ensimmäisen luokan Lombardian, N-ryhmän uuden yhdistyksen voitti mestaruuden ja ansaitsi " Pääsy Promotion. Lopussa 2012-2013 kauden joukkue palasi ensin Group, voitti liigan edistämistä Lombardian ja saada edistäminen Excellence.

Kronikka

Rakenteet

Stadion

Joukkue pelasi stadionilla John Mari. Avattu vuonna 1921, se on kapasiteetti on 6700 paikkaa, jotkut katettu. Hän on omistettu John Mari, presidentti dell'A.C. Legnano 1952-1954 ja vuodesta 1979 vuoteen 1987. Stadionilla järjestetään myös vuotuinen hevoskilpailujen kytketty Palio di Legnano.

Valmentajat ja presidentit

Pelaajat

Tunnetuin pelaajia, jotka ovat kuluneet pelipaita liila olivat Gigi Riva vuonna 1962-63 ja Paul Pulici vuonna 1966-67 kauden. Vuonna 2006 hän palasi pelaamaan jopa entinen AC Milan hyökkääjä Marco Simone, joka veljensä Gianni oli jonkin aikaa osaomistaja joukkue.

Tilastot ja ennätykset

Osallistuminen mestaruuskilpailujen

Kannattajat

  • Fanit tyttöystäviä: Aostan, Arbus, Mestre, Sanremese
  • Tukijat vihollinen: Cremonese, Novara, Padova, Pavia, Pro Patria, Saronno, Torres, Triestina, Varese

Kaikkein lämmitetty kilpailu on vastaan ​​serkut bustocco Pro Patria, koska läheisyys kahden kunnan ja muuttuvia tilanteita kaksi joukkuetta. Usein kohtaloita kaksi joukkuetta ovat ylittäneet jopa Serie, tuottaa Derby dell'Altomilanese.

  0   0
Edellinen artikkeli Galluzzo
Seuraava artikkeli Eporedorix

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha