Arkkihiippakunnan Fuzhou

Arkkihiippakunnan Fuzhou on pääkaupunkiseudun nähdä katolisen kirkon. Vuonna 1950 oli 40525 kastoi 2975730 asukasta. Se on tällä hetkellä vapaana.

Alue

Arkkihiippakunnan sisältää osa Kiinan maakunnassa Fujianin.

Arkkipiispan asuinpaikka on kaupungin Fuzhou, koti katedraali San Domenico ja entinen katedraali Pyhän Rosary.

Historia

Apostolinen Vicariate Fujianin pystytettiin 15 lokakuu 1696 kanssa lyhyen ja ylevä Sedis paavi Innocent XII, jossa alueeseen otettu hiippakunnan Nanjing.

Vuonna 1758 apostolinen vicariates on Chekiang ja Kiangsi oli uskottu apostolinen kirkkoherran Fujian.

14. elokuuta 1838 vicariates yhdisti Chekiang ja Kiangsi jälleen tehty riippumaton lyhyt Ex velka Gregorius XVI.

Käytössä 03 joulukuu 1883 antoi osan sen alueella luomiseen apostolisen Vicariate Amoy. Jälkimmäisen tilaisuudessa, hän muutti nimensä apostolisen Vicariate on Fokien Holland.

27 joulukuu 1923 antoi muiden osien alueen luomiseksi apostolisen Vicariate sekä Funingfu ja apostolisen läänin Tingzhou, olettaen sama nimi uuden apostolisen vicariate Fuzhou.

18 heinäkuu 1929 ja 06 toukokuu 1931 antoi edelleen osia alueella tehtävät sui juris vastaavasti Shaowu ja Jianningfu.

11. huhtikuuta 1946 apostolinen vicariate nostettiin Metropolitan arkkihiippakunnan kanssa Bull Pius XII Quotidie nro.

Hiippakunta, Fujian on suunniteltu uudelleen piispainkokouksen virallista: kuusi hiippakuntaan tunnustanut Pyhä yhdistettiin formarne vain kolme: Fuzhou, Xiamen ja Mindong.

25 päivänä helmikuuta 1991 hänet vihittiin piispaksi "virallinen" pappi arkkihiippakunnan "salaa" Joseph Zheng Changcheng, kun piispa "maanalainen" tunnustanut Rooma oli arkkipiispa Paavalin Yang Shidao, tilasi 10 helmikuu 1987; jälkimmäinen kuoli 28 elokuu 2010.

Cronotassi piispat

  • François Pallu, M.E.P. †
  • Bernardine kirkko, O.F.M. †
  • Charles MAIGROT, M.E.P. †
  • Magino Ventallol, O.P. †
  • San Pedro Sans Jorda, O.P. †
  • San Francisco Serrano Frías, O.P. †
  • Francisco Pallás Faro, O.P. †
  • Jose Calvo, O.P. †
  • Roque José Díaz Carpena, O.P. †
  • Miguel Calderon, O.P. †
  • Salvador Masot y Gómez, O.P. †
  • Francisco Aguirre Murga, O.P. †
  • Theodore labradorinnoutaja Fraile, O.P. †

Tilasto

Arkkihiippakunnan lopussa vuoden 1950 väkiluku on 2.975.730 ihmiset olivat 40525 kastettu, mikä vastaa 1,4% koko.

  0   0
Edellinen artikkeli Geert Lovink
Seuraava artikkeli Gunilla Lundgren

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha