Academy of Virtue

Akatemia Virtue, tai Vitruvian Akatemia, oli kulttuuriyhdistys perustettu Roomassa vuonna 1542, aloitteesta Sienese humanisti Claudio Tolomei, suojeluksessa kardinaali Ippolito de 'Medici. Yhdistys puheenjohtajana toimi tutkija Marcello Cervini, ihastunut alkemia ja arkkitehtuuri, tulevaisuudessa paavi nimi Marcelluksen II ja värväytyi tukea ryhmä intellektuellien ja taiteilijoiden Italian renessanssin kuten Vignola, Bernardino Maffei, Guillaume Philandrier sanoi Philander, Manzuoli Alessandro, Luca Contile, Annibale Caro, Marcantonio Flaminio, Francesco Maria Molza, Francesco Paciotti.

Yhdistyksen tarkoitus

Niiden aloite, "Virtuosi" tarkoitus osallistua täysipainoisesti erittäin ajankohtainen kiihkeys että animoitu teoreettinen heijastus päähenkilöt renessanssin ja ns "keskustelua Vitruvian", tai "kysymys Vitruvian", joka on sanoa, että kollektiivinen kognitiivinen vaivaa työntää taiteilijoita, tutkijoita ja harrastajat uudenlaiselle perintö kreikkalais-roomalainen taiteen ja arkkitehtuurin klassinen-roomalainen, myös lukemalla, tulkinta ja kommentaari Latinalaisen translitteratio De Architectura, noussut valtava maine renessanssin.

Vitruvian tutkimukset

Välitön Yhdistyksen tarkoitus oli lukemista ja keskustelua De Architectura, joka pidetään kahdesti viikossa palatsiin arkkipiispa Francesco Colonna. Mutta kaikki tämä on sijoitettu edelleen pää, erittäin kunnianhimoinen: luoda laaja ensyklopediamainen hankkeen taiteen ja arkkitehtuurin klassikko. Kunnianhimoinen tavoite, joka Tolomei kuvattu "kuuluisa kirjaimesta" 14 marraskuu 1542 osoitettu kreivi de Siena Agostino Landi, se voidaan tiivistää kolmeen kohtaan:

  • Kattavien painos De Architectura mukaan Vitruvius
  • Liitetään sopimukseen Rooman arkkitehti vertailevan sanaston, jonka ansiosta se oli mahdollista luoda suora suhde tekniikoita kuvanneet Vitruvius ja säilynyt arkkitehtuurin jäänteitä antiikin
  • Making dokumentti corpus että mietiskelee koko taiteellisesta tuotannosta antiikin.

Tulokset ja maksut

Valtava määrä tätä ajatusta, sen hyvin äärimmäinen kunnianhimo, kuolettavasti kohtalona on jäädä osittain toteutumatta. Kuitenkin kulttuurinen ilmapiiri, että hanke edellytti, ja tutkimukset, ylennettiin, he pystyivät tuottamaan mielenkiintoisia tuloksia.

Vuonna kulttuuri-ilmapiiri, esimerkiksi, voidaan jäljittää joitakin tutkielmia taideteoksia ja renessanssin arkkitehtuuria, koska sopimus Sebastiano Serlio, Sansovino perustamissopimuksen ja 1544, laatiminen, samalla Tolomei ajatus kaupungin säätiö Mount Argentario.

Guillaume Philandrier mainittu Philander

Myös vuonna 1544, Guillaume Philandrier sanoi Philander, entinen oppilas Serlio Venetsiassa, piirustus varmasti jätti osallistuminen akatemia oleskelun aikana Roomassa, pystyi tuottamaan hänen kirjaa kymmenen kirjat "de Architectura" Marcus Vitruvius Pollio. Tulos johtuu hänen akateemisen läsnäolo, Philander oli vielä lisätä omia, koska silloin se julkaistaan, tutkiminen De Architectura mukaan Vitruvius, mukaan "akateeminen hyveellistä", oli saapunut ainoastaan ​​seitsemäs kirja .

Jacopo Barozzi da Vignola

Välillä 1537 ja 1540, aikana hänen ensimmäinen lyhyen roomalaisen ajan, joka edelsi hänen matka Ranskaan, Vignola tutkittu muinaismuistoja, mittausten ja piirustus malleja, korosti tämän Marcello Cervini, Alessandro Manzuoli ja Bernardino Maffei, mitä joka väitti olevansa valmistelutyön osana Vitruvian opintojen Akatemian ja jotka osoittautuivat erittäin hyödyllinen oppimisen hänen taiteensa.

Vuonna 1562 Vignola julkaisi hänen translitteratio oikeus työjärjestyksen malleja viisi tilauksia arkkitehtuuri, joka koostuu paljon aikaisemmin, noin 1540, joka oli laajalti koko Euroopassa, kunnes yhdeksännentoista vuosisadan. Uskotaan, että alkuperä tämän sopimuksen löytyy aivan kulttuuriseen ympäristöön tutkijoita ja roomalaiset että joukon selvityksiä ja piirustuksia, nyt menetetty, jonka hän teloitettiin Roomassa puolesta Akatemian Virtue.

  0   0
Edellinen artikkeli Euroopan Venäjä
Seuraava artikkeli Bermúdez

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha